Gerçek Tarafsız Güçlü Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeniden AK Parti Genel Başkanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde 1414 oyla Genel Başkanlığa seçildi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde bin 414 delegenin oyuyla yeniden kurucusu olduğu partinin genel başkanı seçildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara Spor Salonu'nda yapılan "AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi"ne eşi Emine Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile geldi.
Kongrede Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar ve damadı Selçuk Bayraktar ile kızı Esra Albayrak'ın yanı sıra Yıldırım'ın da çocukları ve torunları hazır bulundu.
Salona gelmeden önce dışarıda kendisini bekleyen kalabalığa parti otobüsünün üstünden seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, selamlama konuşmalarında birlik mesajı verdi.
Erdoğan, salona girdiğinde coşkulu kalabalık kendisini uzun süre alkışladı, protokolde kendisi ve eşi Emine Erdoğan için ayrılan yere geçene kadar Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile partilileri selamladı.
Konuşmalarda 998 gün vurgusu
Kongrede Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın yaptığı konuşmalarda, "998 gün" vurgusu dikkati çekti.
Konuşmasına "Bugün günlerden vuslat" diyerek başlayan Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın manevi desteğini 998 gün boyunca hissettiklerini ifade etti.
Yıldırım, 364 günlük "AK Parti Genel Başkanlık" görevine yaklaşık bir saatlik konuşmasıyla veda ederken, sözlerini "Gururla taşıdığım AK Parti Genel Başkanlığı görevini Sayın Cumhurbaşkanımız, Kurucu Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a devretmenin gururunu, onurunu yaşıyorum." diyerek tamamladı.
Erdoğan ise 998 gün sonra parti genel başkanlığına dönüşü için "Şimdi de tam 998 gün sonra yine aynı salonda, 'Evet, nerede kalmıştık' diyerek yeniden bir aradayız." değerlendirmesini yaptı.
Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin 370 delegenin oyuyla 998 gün aradan sonra ikinci kez partinin genel başkanlığına aday gösterildi.
Başbakan Yıldırım'ın konuşması sırasında partililerin tezahüratları üzerine duygulanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Rabia" işareti yaparak karşılık verdi.
Teşekkür konuşması
Seçim sonucunun açıklanmasının ardından "AK Parti Genel Başkanı" sıfatıyla bir teşekkür konuşması yapan Erdoğan, kongrenin sonuna gelindiğini belirterek "998 günlük bir hasretin ardından bugün büyük kongremizle sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu tekrar ifade etmek istiyorum. Şahsımı bir kez daha genel başkanlık görevine layık gördüğünüz için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum." dedi.
Erdoğan, genel merkezin yönetim organlarının seçimini de tamamladıklarını vurgulayarak MKYK ile ve Merkez Disiplin Kurulu, Demokrasi Hakem Kurulu, Siyasi Erdem ve Etik Kurulu'na asil ve yedek olarak seçilenleri tebrik etti.
Bu kongrenin yeni bir başlangıç olduğuna işaret eden Erdoğan, şöyle konuştu:
"Hem parti çalışmalarımızda hem ülkemize ve milletimize yapacağımız hizmetlerde yeni bir döneme giriyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana geçen 16 yıldaki tecrübemizden, bütün bu tecrübelerin de ışığında yeni dönemde her bakımdan çok daha büyük işler başarmanın mücadelesini vereceğiz. Önümüzdeki aylar Türkiye'nin terörle mücadeleden ekonomiye, hak ve özgürlüklerin genişletilmesinden yatırımlara kadar her alanda adeta bir sıçrama dönemi olacaktır."
Erdoğan, bunun için kaybedecek bir anları bile bulunmadığına dikkati çekerek Türkiye'yi değiştirmenin kendilerini değiştirmekten geçtiğinin bilincinde, yeni ve çok daha büyük reformları hayata geçireceklerini bildirdi.
"Teşkilatlarımızda bir yapılanmanın adımlarını atacağız"
Önce 2019'a kadar, ardından da 2023'e kadar yapacakları çalışmaların hepsini takvime bağladıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bu yıl sonuna kadar bütün teşkilatlarımızı tümüyle elden geçirmek suretiyle önce teşkilatlarımızda bir yapılanmanın adımlarını atacağız. Bu arada da inşallah hükümetimizin şu yıl sonuna kadar atacağı adımları hep birlikte ele alıp neleri yapacağız, ne gibi adımlar atacağız bunun çalışmalarını yürüteceğiz. Zira bundan sonraki dönem icraatta da adeta bir sıçrama dönemi olacaktır. Millete hizmet yolunda çekilen zahmet, mihnet değil tam tersine şereftir. İşte bu anlayışla tempomuzu daha da yükselterek çalışmayı sürdüreceğiz."
"Milletin mesajını aldık"
Eskilerin "Önce refik sonra tarik" şeklinde bir sözü olduğunu hatırlatan Erdoğan, şunları söyledi:
"Adalet ve Kalkınma Partimizin her kademedeki temsilcileri olan sizlerin her birinizi yol arkadaşlarım, yoldaşlarım, gönüldaşlarım olarak gördüm, görüyorum. Yolumuzun doğruluğundan şüphemiz asla yok. Bunun murakabesini milletimiz bizzat kendisi yapıyor. Herhangi bir eksiklik, aksaklık gördüğünde bize mesajını veriyor. Biz de milletle zıtlaşılmayacağının, millete tepeden bakılamayacağının bilinciyle bu mesajın gereğini her seferinde yerine getirdik."
16 Nisan'da milletin bir mesaj daha verdiğini aktaran Erdoğan, bu mesajın "yeni yönetim sistemini desteklediği ama 2019 için çok daha fazla çalışılması gerektiği" olduğunu vurguladı. Milletin bu mesajını aldıklarını ifade eden Erdoğan, 2019 yılına kadar demokrasi ve ekonomide milletin talebi olan reformları süratle hayata geçirmekte kararlı olduklarını dile getirdi.
Büyüme rakamlarının, bir süredir yaşanan sıkıntılar sebebiyle dünya ortalamasının üzerinde gerçekleşmiş olsa da hedeflerinin gerisinde kaldığına işaret eden Erdoğan, "2019'a kadar büyüme ve istihdam rakamlarını yeniden hızla yukarıya doğru çıkartacağız. Ekonominin çarklarını hızlandırmak için sanayicimizden esnafımıza kadar reel sektörün tüm kesimlerine verdiğimiz can suyu mahiyetindeki desteklerin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık. Gerekirse yeni tedbirlerle bu süreci hızlandıracağız." dedi.
"Girdikleri yanlış yolu çok kısa sürede fark edecekler"
Terör örgütleriyle mücadeleyi tavizsiz ve cesaretle yürütmeye devam edeceklerine dikkati çeken Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Karşımızdakiler kim olursa olsun, milletimizin izzetine halel getirecek hiçbir davranışa, hiçbir eyleme, hiçbir saldırıya izin vermeyeceğiz. İstiklalimizi ve istikbalimizi canımızın üzerinde tuttuğumuzu hem 15 Temmuz'da hem de terörle mücadele faaliyetlerimizde ortaya koyduk. Terör örgütlerini bizi tehdit etmek için bir sopa olarak kullananlar, girdikleri yanlış yolu çok kısa sürede fark edeceklerdir. Biz sorunlarımızı dostlarımızla, müttefiklerimizle birlikte çözmekten memnuniyet duyarız ama bu imkan ortadan kalktığında elimiz kolumuz bağlı bir şekilde yerimizde de oturmayız. Ülkemizin ve milletimizin geleceği için ne yapılması gerekiyorsa kendi imkanlarımızla onu yerine getirmekten kaçınmadık, kaçınmayacağız."
"Bugün burada besmeleyi çektik"
AK Parti'nin çeşitli faaliyetlerinde partililerle çok daha fazla birlikte olacaklarını ve istişare yapacaklarını bildiren Erdoğan, il kongrelerini, genişletilmiş il başkanları toplantılarını, belediye başkanları toplantılarını, toplu açılış törenlerini ve diğer tüm fırsatları değerlendirerek mesailerini sürdüreceklerini anlattı.
"Bugün burada besmeleyi çektik." diyen Erdoğan, "Bismillah" diyerek tekrar yola revan olduklarını söyledi.
"Rabb'im yolumuzu açık etsin. Rabb'im bizi sizlere ve milletimize mahcup olmaktan korusun. Rabb'im bizleri şafak vakti doğup ezan vakti ölenlerden eylemesin. Rabb'im nereden geldiğini unutup nereye gideceğini şaşıranlardan eylemesin." diyen Erdoğan, bugüne kadar hep "İşaret aldığın gün atandan yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan" düsturuyla yol yürüdüklerini dile getirdi.
Erdoğan, "Mevlam bundan sonra da bize yolumuzu şaşırtmasın." diyerek Allah'tan başka zafer sahibi olmadığını söyledi.
Türkiye'nin kendisiyle birlikte tüm alemi İslam'ın geleceği için yürüttüğü mücadeleyi başarıyla sonuçlandırmak zorunda olduğunu belirten Erdoğan, "Bunun için Rabb'imden bu ülkeye, bu millete güç kuvvet vermesini, yardımını esirgememesini niyaz ediyorum." dedi.
Delegelere ve tüm gönüldaşlarına kongreye ilgileri ve şahsına gösterdikleri teveccüh için teşekkür eden Erdoğan, 16 Nisan referandumunda gösterdikleri gayretler sebebiyle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP ve HÜDAPAR'a teşekkür etti.
Salondakilerin Ramazanını tebrik eden Erdoğan, şunları kaydetti:
"Tutacağınız oruçların, yapacağınız ibadetlerin her katında kabul ve karin olmasını Rabb'imden niyaz ediyorum. Rabb'im hepimizi ramazanın bereketinden, rahmetinden nasipdar eylesin diye dua ediyorum. Memleketlerine dönecek olan kardeşlerime hayırlı, kazasız belasız yolculuklar diliyorum. Bundan sonraki ilk görüşmemize kadar kalın sağlıcakla."
"Liderlik yürek, inanç ister" videosu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasındaki "İster 3 Kasım 2002'de olduğu gibi Meclis'e sokmasınlar, ister 2008'de olduğu gibi partimizi kapatmaya çalışsınlar, ister 2013'te olduğu gibi sokakların altını üstüne getirsinler, ister 15 Temmuz'da olduğu gibi darbe yapıp canımıza kast etsinler, ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan dönmeyeceğiz." ifadeleri salondakiler tarafından uzunca bir süre ayakta alkışlandı.
Kongreye katılan yabancı misyon şefleri ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür edilirken, 15 Temmuz şehitlerinden Ömer Halisdemir'in babası Hasan Hüseyin Halisdemir'in ismi anons edilince salondaki katılımcılar, alkışlar eşliğinde "şehitler ölmez vatan bölünmez" sloganları attı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın siyasi hayatını konu alan özel birer video klip izletilirken, Erdoğan'ın "liderlik" özelliğini anlatan bir video da konuklarla paylaşıldı.
"Liderlik yürek ister, inanç ister, yıllarca sürecek kutlu yürüyüş cesur bir adımla başlar." mesajı verilen videoda, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz gecesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vatandaşları meydanlara davet ettiği görüntüler de yer aldı.
Videoda, "O, milletin adamı, Türkiye'nin lideri Recep Tayyip Erdoğan. Şimdi hep birlikte onun liderliğinde yeni hedeflere yürüme zamanı." vurgusu yapıldı.
Büyük ekranda "Adam gibi adam" vurgusu
Erdoğan'ın, Hacı Kısır isimli şairin 15 Temmuz'u anlatan şiirinden "Dudağında tekbir, elinde bayrak / Namusun şiarı yiğitler gördüm / Bağrına gül gibi bastı şu toprak / Ölümü öldüren şehitler gördüm / Delerken bağrını kurşun utandı / Her şey unutuldu, mevzu vatandı / Kınalı Hasanlar kurban adandı / Nene Hatun, Koca Seyitler gördüm." dizelerini okuduğu sırada salonda duygu dolu anlar yaşandı.
Erdoğan'ın konuşması esnasında arkasında bulunan büyük ekranda, AK Parti Genel Başkanlığı döneminde yaptığı çalışmaları anlatan görsellere yer verildi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, cümlelerini tamamlarken aynı ekranda "Adam gibi adam" yazısı dikkati çekti.
Kongreye eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da katıldı. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise kongreye telgraf gönderdi.
Güvenlik önlemleri
AK Parti 3.Olağanüstü Kongresi için başkentte sıkı güvenlik tedbirleri de uygulandı. Cumartesi günü 20.00'den itibaren Ankara Spor Salonu'na çıkan yollar 12 noktada kapatıldı, kongre salonu ve çevresindeki alanda bomba araması yapıldı.
Spor salonu çevresinde 7 bin 100 polisin görev aldığı kongre boyunca güvenlik önlemlerine polis helikopterleri de havadan destek verdi.
Kongreye katılanlar üç aşamalı aramadan geçirildi. 

Yorum Gönder

Yorumunuz Moderatör onayından sor yayımlanacaktır.

MARI themes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget