Gerçek Tarafsız Güçlü Haber

Everest'te 4 dağcı yaşamını yitirdi

Dünyanın zirvesi kabul edilen Everest'e tırmanmaya çalışan 4 dağcı hayatını kaybetti.
Dünyanın zirvesi kabul edilen Everest'e tırmanmaya çalışan 4 dağcı hayatını kaybetti.
Nepal Turizm Dairesi yetkilileri, hafta sonu Hindistan, ABD, Slovakya ve Avustralya vatandaşı 4 dağcının Everest dağına tırmanırken öldüğünü söyledi.
Ölen dağcıların isimleri Ravi Kumar, Roland Yearwood, Vladimir Strba ve Francesco Enrico Marchetti olarak açıklandı.
Nepal Turizm Bakanlığı, ay başında, zirveye çıkmak için bu yıl 371 dağcının izin aldığını açıklamış, bunun şimdiye kadar bu dönemde yapılan en yüksek sayıda başvuru olduğunu belirtmişti.
Nepal hükümeti, geçen yıl 289 dağcının zirveye çıkmasına izin vermişti. Zirve yolunda kötü planlama sonucu biriken kalabalık nedeniyle oluşan aksamaların, bazı dağcıların hayatını kaybetmesine yol açtığı kaydedilmişti.
Bu yıl Everest'e tırmanırken ilk can kaybı nisan ayı sonunda yaşanmış, İsviçreli tanınmış dağcı Ueli Steck solo zirve denemesinde geçirdiği kazada hayatını kaybetmişti.
Hillary Step kayası çöktü
Bu arada Everest'in tepesindeki Hillary Step kayası çöktü.
Yaklaşık 8 bin 800 metrede yer alan dikey kaya, Everest'in güneydoğu kısmında bulunuyordu. 1953'te ilk kez ölçümlerini yapan Sir Edmund Hillary'nin adını taşıyan kayanın çökmesine, 2015'te meydana gelen 9 büyüklüğündeki depremin neden olduğu sanılıyor. 
Tepkiler:

Yorum Gönder

Yorumunuz Moderatör onayından sor yayımlanacaktır.

MARI themes

{facebook#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {twitter#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {google-plus#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {pinterest#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {youtube#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL} {instagram#YOUR_SOCIAL_PROFILE_URL}

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Javascript DisablePlease Enable Javascript To See All Widget